1. W zeszłym roku zakupiliśmy urządzenie do badania jakości powietrza. Tym samym włączyliśmy się do ogólnoświatowej społeczności Airly. Od tego czasu na bieżąco monitorujemy jakość powietrza w ogrodzie Afrodyty. Wyniki komunikujemy na www za pomocą prostego i czytelnego widgetu. A dla tych, co chcieliby więcej wskaźników i dane z innych lokalizacji, odsyłamy na airly.org
2. W prysznicach hotelowych zainstalowaliśmy ograniczniki czasowe. Dzięki nim woda wyłącza się co kilka minut, przypominając o czasie trwania kąpieli i ilości zużytej wody.
3. Promujemy turystykę aktywną i zrównoważoną na naszym hotelowym blogu. Pomiędzy wpisami o najbardziej znanych okolicznych atrakcjach turystycznych, promujemy także te mniej rozpoznawalne. Rozproszenie ruchu turystycznego na większą powierzchnię zmniejsza presję na środowisko naturalne. Dzięki temu przyroda ma szansę odetchnąć i zregenerować się.
Przeczytaj wpis o trasach questingowych w Radziejowicach
Przeczytaj wpis o Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Przeczytaj nasz post o hortiterapii
4. Montujemy mikroinstalacje w ogrodzie dla ptaków i owadów. Budki dla ptaków na drzewach w ogrodzie, hotele dla owadów, poidełka dla ptaków, to podstawa zrównoważonego ogrodnictwa. My poszliśmy już dalej - siejemy i sadzimy miododajne kwiaty, nie kosimy na nisko kwietnych łąk, a na zimę zostawiamy dzikie krzewy i sterty patyków jako schrony dla jeży.
5. Od wielu lat prowadzimy gospodarkę odpadami. Śmieci segregujemy odkąd tylko możliwy był ich selektywny odbiór w naszej gminie. Teraz nie czekamy już na innych - elektrośmieci i odpady chemiczne sami zawozimy do lokalnego punktu PSZOK.
6. Remontujemy tak, aby generować jak najmniej odpadów. To nie tylko zakup odpowiedniej ilości materiałów, ponowne wykorzystywanie pędzli, wałków, kuwet czy tektury z pudełek zamiast folii do ochrony podłogi. Powszechnie stosujemy refabrykację, czyli odnawianie przedmiotów, tak aby wyglądały na nowe.
7. Już od ponad roku korzystamy z elektronicznej karty meldunkowej. Przy odpowiednim stosowaniu tabletu (usypianiu urządzenia w bezczynności, wyłączaniu zbędnych opcji oraz zaciemnianiu ekranu) jesteśmy w stanie znacznie obniżyć ślad węglowy gości w hotelu.
8. Powszechnie stosujemy QR kody, aby zmniejszyć ilość ulotek. To kolejny krok w zmniejszaniu ilości wykorzystywanego papieru w hotelu. Wyprodukowanie 1 kg papieru zużywa 250 litrów wody, a więc ograniczenie jego użycia to nie tylko ochrona lasów przed wycinaniem, ale także ochrona rzek i jezior przed wysuszaniem.
9. Uruchomiliśmy ładowarkę dla samochodów elektrycznych. Wierzymy, że elektryfikacja transportu w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii pozwoli odetchnąć planecie. My natomiast nie będziemy musieli rezygnować ze wszystkich zdobyczy współczesnego świata.
10. Oferujemy elektryczne hulajnogi dla naszych Gości. Zachęcamy tym samym do pozostawienia swojego (zwłaszcza spalinowego) samochodu na hotelowym parkingu.
11. Zainwestowaliśmy w pompę ciepła i własną ciepłownię. To pierwszy krok to tworzenia pasywnego budynku. Duża inwestycja, której nie widać, a która pracuje dla nas każdego dnia, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych.
12. Korzystamy ze szklanych, zwrotnych butelek na wodę. Odbiór pustych butelek jest realizowany przez ten sam samochód, który przywiózł nową partię wody. Dzięki temu unikamy pustego przebiegu ciężarówki, jaki odbywa się w przypadku dostawy partii w plastikowych butelkach. Rzadziej także potrzebujemy śmieciarki do wywozu odpadów z jednorazowych tworzyw sztucznych.
13. Przedrukowujemy papier po obydwu stronach. Zakup ryzy papieru, wydruk, a później przechowanie i archiwizacja dokumentów to ogromne koszty finansowe, ale i środowiskowe, które staramy się w ten sposób ograniczać.
Nie rezygnacja z dobrodziejstw współczesnego świata, a świadome wykorzystywanie nowoczesnych technologii, pomoże nam uratować naszą Ziemię. Ważna jest także wymiana doświadczeń, a także wsłuchiwanie się w trendy i potrzeby współczesnych Gości. Powyżej przedstawiliśmy 13 powodów, dla których warto odwiedzić nasz #ekohotel.