Hotel Afrodyta Business & Spa, Radziejowice
Jakie są rodzaje saun i jak z nich korzystać?

Jakie są rodzaje saun i jak z nich korzystać?

The best price only with direct booking
22 Jan' 25
23 Jan' 25
  1. Homepage
  2. BLOG
  3. Jakie są rodzaje saun i jak z nich korzystać?
30 August 2022

Nasz niedawny wpis na blogu zawierający wskazówki co warto a czego nie warto zabierać do pobliskiego parku wodnego spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele emocji wzbudziły zasady korzystania ze strefy saun. Okazuje się, że mimo iż sauny są bardzo popularną usługą w hotelach, na basenach, salonach spa, to wielu korzystających poszukuje dodatkowych informacji o prawidłowym ich wykorzystaniu.

Hotel Afrodyta także posiada sauny suche (fińskie), mokre (rzymskie, parowe) oraz infrared. Przygotowaliśmy zatem krótki przewodnik po zasadach prawidłowego saunowania. Dzięki nim spędzicie idealny dzień w strefie relaksu samotnie, z przyjaciółmi czy nawet z innymi obcymi współużytkownikami. Przestrzeganie tych kilku punktów pozwoli w pełni cieszyć się ze zdrowotnych dobrodziejstw wysokiej temperatury i wilgotności, a także uniknąć krępujących nas sytuacji.

Czym charakteryzuje się sauna fińska sucha?

Sauna fińska to jedna z najpopularniejszych saun. Od razu można ją rozpoznać, gdyż wewnątrz w całości wyłożona jest drewnem i posiada schodkowe ławy do siedzenia lub leżenia. Dodatkowo w saunie znajduje się piec z podgrzewanymi kamieniami i wiadro z wodą.

Głównym celem saunowania w saunie fińskiej jest naprzemienne przegrzewanie i schładzanie organizmu. Obecne zasady stosowania sauny zostały opracowane przez pokolenia Skandynawów, a w szczególności Finów, gdzie sauna jest nieodłącznym elementem wyposażenia domu i łazienki.

 

Jak korzystać z sauny fińskiej suchej?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej saunowanie w tym rodzaju sauny to rytuał hartowania ciała. Cały proces może trwać do dwóch godzin. Należy jednak pamiętać o tym, że z sauny korzysta się wsłuchując się w potrzeby swojego ciała. Dla większej przyjemności można nagrzewać się dłużej (uważać należy tylko na to, aby nie zasnąć wewnątrz) lub skrócić czas, jeżeli czujemy się niedysponowani w danym dniu. Przedstawimy tutaj optymalne zasady.

  1. Przegrzewanie i schładzanie wymaga od nas pewnego wysiłku, do którego musimy odpowiednio przygotować organizm. Do sauny nie powinno się wchodzić zaraz po obfitym posiłku. Należy odczekać co najmniej 30 minut. Z drugiej strony nie zalecane jest wchodzenie na czczo lub będąc głodnym. Nie wolno z niej korzystać także pod wpływem alkoholu.
  2. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało mydłem, spłukać oraz dobrze osuszyć. Ma to znaczenie nie tylko higieniczne, ale także ułatwia skórze oddychanie, pocenie się i oddawanie toksyn.
  3. Do wnętrza sauny fińskiej należy wejść na boso i nago lub ewentualnie owiniętym w naturalny suchy bawełniany ręcznik. Stroje kąpielowe oraz bielizna, zwłaszcza te wykonane z materiałów sztucznych i zbyt obcisłe, mogą powodować podrażnienia skóry lub nawet pod wpływem temperatury wydzielać niebezpieczne opary. Dla bezpieczeństwa sugerujemy też zdjęcie całej biżuterii poza piercingiem.
  4. W saunie suchej siedzimy lub leżymy na drewnianych ławach. Należy wówczas pamiętać, iż całe ciało poza stopami na podłodze nie może dotykać drewna. Do tego potrzebujemy kolejnego suchego ręcznika. Wiąże się to przede wszystkim z zachowaniem higieny dla siebie i kolejnych użytkowników sauny.
  5. Nowi użytkownicy sauny powinny skorzystać z jak najniższego stopnia ław, gdzie temperatura jest najniższa. Wraz z kolejnymi sesjami można wchodzić wyżej. Dla spotęgowania nagrzania organizmu można polać rozgrzane na piecu kamienie wodą z wiadra. Nagrzewanie powinno trwać od 5 do 15 minut.
  6. Po wyjściu z sauny należy natychmiast schłodzić ciało. To kolejny i bardzo ważny etap saunowania. W tym celu można zanurzyć się w balii z zimną wodą, wyjść na świeże powietrze, nacierać się śniegiem i lodem lub po prostu skorzystać z zimnego prysznica. Schłodzenie organizmu, wbrew temu co można zobaczyć na przykład w wielu filmach, nie powinno być gwałtowne. Sugerujemy stopniowe zanurzanie się lub rozpoczęcie prysznica letnią wodą i stopniowe zmniejszanie temperatury. Ten proces powinien trwać mniej więcej tyle samo co nagrzewanie.
  7. Dla uzyskania jak najlepszego efektu saunowania procesy przegrzewania i schładzania ciała powinno się wykonać dwu lub trzykrotnie. Powtarzamy jednak opinię, iż wszystko zależy od naszej indywidualnej potrzeby w danym dniu.
  8. Bardzo ważną fazą jest moment wypoczynku. Zalecamy, aby trwał on od 20 do 30 minut. Podczas tego zabiegu należy siedzieć lub leżeć wygodnie, jak najmniej poruszać się i przede wszystkim uzupełnić wypocone płyny z organizmu. Prawidłowo powinno się wypić 1 litr wody lub soków owocowych i warzywnych, a w szczególności soku pomidorowego bogatego w potas.
  9. Po saunie nie zalecamy intensywnego wysiłku fizycznego ani pośpiechu. Idealny jest natomiast masaż relaksacyjny, gdyż dobrze nawodnione i sprężyste ciało z przyjemnością przyjmie taki zabieg.

10 najbardziej relaksujących zabiegów w SPA - przeczytaj nasz wpis na blogu. 

 

Czym charakteryzuje się sauna łaźnia parowa?

Sauna mokra lub inaczej parowa lub łaźnia znacząco różni się od fińskiej. Ze względu na bardzo dużą wilgotność takie sauny zbudowane są z glazury lub innej łatwo zmywalnej powierzchni. Zazwyczaj posiadają jedną wspólną ławkę wokół swoich ścian. W tym rodzaju sauny bardzo często stosuje się także fototerapię, czyli wykorzystanie różnokolorowego oświetlenia.

Proces prawidłowego wykorzystania łaźni mokrej jest bardzo podobny do sauny suchej. Ze względu na większą wilgotność nie jest ona jednak tak obciążająca dla organizmu i ma mniej przeciwskazań.

 

Jak korzystać z łaźni parowej?

Tak jak w przypadku sauny fińskiej jest to także rytuał hartowania ciała, choć na nieco mniejszą skalę. Tutaj także należy wsłuchiwać się w potrzeby i wytrzymałość własnego ciała, po to, aby korzystanie z niej było przyjemnością i relaksem.

  1. Przegrzewanie i schładzanie również w tej saunie wymagają od naszego organizmu wysiłku fizycznego. Powstrzymajmy się zatem przed obfitym posiłkiem, głodówką i spożyciem alkoholu.
  2. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało mydłem, spłukać oraz dobrze osuszyć. Ma to znaczenie nie tylko higieniczne, ale także ułatwia skórze oddychanie, pocenie się i oddawanie toksyn.
  3. Do wnętrza łaźni należy wejść na boso i nago. Owijanie się ręcznikiem w tym przypadku jest błędem, gdyż sam ręcznik szybko namoknie panującą wilgocią i zahamuje prawidłową potliwość naszej skóry. 
  4. W saunie mokrej dla własnej wygody można usiąść na ręczniku. Nie musimy jednak obawiać się tutaj styku ciała z ławą. Przed zajęciem miejsca oraz zawsze po wstaniu należy dla higieny spłukać ławkę z własnego potu zainstalowanym wewnątrz prysznicem.
  5. Nagrzewanie powinno trwać od 5 do 15 minut.
  6. Po wyjściu z sauny należy schłodzić ciało. Zalecamy, aby robić to stopniowo rozpoczynając od stóp i dłoni i idąc dalej w kierunku serca. Wówczas schładzając stopniowo naszą krew nie doprowadzimy do szoku termicznego. 
  7. Dla uzyskania jak najlepszego efektu saunowania procesy przegrzewania i schładzania ciała powinno się wykonać dwu lub trzykrotnie. Pamiętając, iż wszystko zależy od naszej indywidualnej potrzeby w danym dniu.
  8. Tak jak poprzednio bardzo ważną fazą jest moment wypoczynku, trwający od 20 do 30 minut. Podczas tego zabiegu należy siedzieć lub leżeć wygodnie, jak najmniej poruszać się i przede wszystkim uzupełnić wypocone płyny z organizmu. 
  9. Po łaźni nie zalecamy intensywnego wysiłku fizycznego ani pośpiechu. Idealny będzie masaż relaksacyjny lub inny zabieg na skórę, gdyż dobrze nawodnione ciało w tym przypadku dobrze wchłonie zastosowane kosmetyki.

Sprawdź naszą ofertę masaży i zabiegów w SPA.

 

Czym charakteryzuje się sauna infrared i jak z niej korzystać?

Sauna infrared to najnowszy wynalazek w tej sferze zabiegów. Inaczej nazywana jest sauną na podczerwień, gdyż wykorzystuje się tutaj specjalne emitery fal podczerwonych, które działają bezpośrednio i bezpiecznie. Znakomita większość emitowanego ciepła absorbowana jest przez ciało. Tylko niewielka część ciepła ogrzewa powietrze wewnątrz sauny. Dzięki temu w środku panuje przyjemna atmosfera, a sama sauna może być wykorzystywana niemal przez każdego chętnego bez obawy o przeciwwskazania.

Korzystanie z sauny infrared jest najprostsze. Po uprzednim umyciu całego ciała i jego wysuszeniu, do wewnątrz wchodzimy na boso i nago lub owinięci w ręcznik. Z sauny korzystamy na siedząco i tak jak w przypadku fińskiej staramy się nie dotykać swoim ciałem ławy. Sesja w saunie IR jest tylko jedna i trwa od 20 do 30 minut. Po nagrzaniu należy schłodzić ciało i jednocześnie je umyć, nie zapominając oczywiście o rytuale wypoczynku i ponownego nawodnienia organizmu.

 

Jaką saunę wybrać?

Wybór sauny jest kwestią bardzo indywidualną. Należy mieć na uwadze, że sauna sucha fińska jest najbardziej obciążającą organizm i zwłaszcza początkujący powinni korzystać z niej ostrożnie i nigdy w samotności. Najbezpieczniejsza jest z kolei sauna infrared, z której korzystać można nawet codziennie.

Co do zasady nie powinno się z sauny korzystać z otwartymi ranami skóry, chorobami zakaźnymi, w ciąży bez konsultacji z lekarzem, chorobami układu krążenia czy padaczką. W pozostałych przypadkach sauny przy umiarkowanym użytkowaniu są bezpieczne. Zawsze jednak w momentach niepewności zachęcamy do konsultacji ze swoim lekarzem, po to, aby rytuał saunowania przebiegał w przyjemnej atmosferze. Po zabiegu zaś mamy być zrelaksowani, wypoczęci i pełni energii do dalszego działania.

 

O czym jeszcze warto pamiętać podczas korzystania z sauny?

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was kilka odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Czy w saunie powinno się wykonywać ćwiczenia?

Nie, zdecydowanie sauna nie jest miejscem na wzmożony wysiłek. Tutaj zadziałać ma temperatura lub w przypadku łaźni także wilgotność. W saunie należy jak najmniej się poruszać siedząc lub leżąc na ławach.

Czy w saunie można rozmawiać?

Tak, jeżeli jesteś tam sam na sam z partnerem lub grupą przyjaciół. Powszechne jest prowadzenie rozmów biznesowych w saunie. Jeżeli jednak do sauny wejdzie obca osoba należy natychmiast przerwać rozmowę. Co do zasady sauny publiczne są miejscem odpoczynku i relaksu, a co za tym idzie - ciszy.

Czy z sauny mogą korzystać dzieci?

Tak, w Finlandii bardzo rozpowszechnione jest rodzinne saunowanie. W naszej kulturze jednak należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, zapoznać dokładnie z zasadami saunowania i rozpocząć przygodę od najkrótszych cykli, stopniowo je zwiększając.

Jak często można korzystać z sauny?

Z sauny infrared można korzystać nawet codziennie. Najbardziej doświadczeni w tej dziedzinie Skandynawowie saunują 2 razy w tygodniu, najczęściej w bardzo regularnych odstępach, wybierając ten sam dzień tygodni i tę samą godzinę. Optymalne efekty osiąga się korzystając z wybranego rodzaju sauny raz na tydzień.

Obejrzyj teraz naszą Strefę Relaksu i pozostałe atrakcje. 

View on map
Newsletter

In order to provide services at the highest level, the Service uses cookies stored in the browser's memory. Detailed information about the purpose of their use, including processing of user activity data and advertising personalization, as well as the possibility to change cookie settings, can be found in the Privacy Policy.
By clicking ACCEPT ALL, you consent to the use of technologies such as cookies and to the processing by Flis Pierzchała Sp.J., Letniskowa 4a, Tartak Brzózki, 96-325, Radziejowice, of your personal data collected on the Internet, such as IP addresses and cookie identifiers, for analytical and marketing purposes (including automated ad targeting, measuring their effectiveness, and processing user data for analytical purposes). You can change cookie settings and detailed consent preferences in the settings.

Manage privacy settings
Essential cookies

Cookies necessary for the operation of services available on the website, enabling browsing offers or making reservations, supporting security mechanisms, including user authentication and abuse detection. These files are required for the proper functioning of the website. They do not require your consent.

Analytical cookies

Cookies allowing the collection of information about the user's use of the website in order to optimize its functioning and adapt it to user expectations. By consenting to these cookies, you agree to the processing of data regarding your activity on the site for analytical purposes.

Marketing cookies

Cookies enabling the display of marketing content tailored to the user's preferences and directing marketing offers to them corresponding to their interests, including information about user activity, products, and services of the site administrator and third parties. Consent to these cookies means that your data may be used for advertising personalization and analysis of the effectiveness of our advertising campaigns.

Your preferences have not yet been saved